Zabieg małoinwazyjny

Klasyczne cięcie do zabiegu założenia endoprotezy stawu biodrowego wynosi około 15-20cm. W technice małoinwazyjnej tylko 7-9 cm.

Obecnie coraz większą popularność zdobywa metoda endoprotezoplastyki stawu biodrowego techniką małoinwazyjną. Jedyną techniką małoinwazyjną, która nie uszkadza mięśni wokół stawu biodrowego jest tzw. przedni dostęp międzymięśniowy. Dodatkową zaletą tego dostępu jest to, że nieuszkadzane jest też unerwienie okolicznych mięśni, przez co czynność tych mięśni po zabiegu jest lepsza. Wszystkie te zalety umożliwiają szybszą rehabilitację po zabiegu i zmniejszają ryzyko niektórych powikłań.

Daje ono wiele korzyści dla pacjenta:

  • Cięcie chirurgiczne jest mniejsze, ok. 2-3 cm większe niż średnica głowy kości udowej i wynosi średnio 7-9 cm.
  • Mniejsze jest uszkodzenie okolicznych tkanek w tym mięśni
  • Mniejsze krwawienie i ból pooperacyjny
  • Mniejsze ryzyko powikłań związanych ze zwichnięciem endoprotezy i mniej restrykcyjne zalecenia pooperacyjne dla pacjenta
  • Łatwiejsza ocena długości kończyn, a więc mniejsze ryzyko powstania nierówności długości kończyn po zabiegu
  • Krótszy pobyt w szpitalu
  • Szybszy powrót do sprawności i aktywności zawodowej

Ułożenie pacjenta na plecach w tej technice umożliwia bardziej precyzyjną ocenę długości kończyn w czasie zabiegu i zmniejsza ryzyko powstanie ich nierówności po zabiegu.

Praktycznie wszystkie przypadki choroby zwyrodnieniowej mogą być operowane tą techniką przez doświadczonego chirurga. Przeciwwskazaniem do tego dostępu są tylko niektóre bardzo ciężkie deformacje biodra lub konieczność wykonania dodatkowych procedur np. usunięcie wcześniej założonego zespolenia.

Zapytaj chirurga, jaki dostęp operacyjny jest planowany w Twoim przypadku – Jest to ważne również ze względu na sposób zapobiegania zwichnięciom.

Film z animacją endoprotezoplastyki stawu biodrowego z małoinwazyjnego dostępu przedniego (międzymięśniowego): alainelbazmd