Życie z endoprotezą

Pacjent z wszczepioną endoprotezą stawu kolanowego najczęściej może się cieszyć sztucznym stawem przez wiele lat. Ważne jest jednak przestrzeganie kilku zaleceń.

Dochodzenie do zdrowia:

Proces dochodzenia do zdrowia możemy podzielić na 3 etapy.

Podczas pierwszego etapu, która trwa około 6 tygodni pacjent nabiera sił i pewności operowanego biodra. Po tym okresie pacjent z reguły jest w stanie funkcjonować bez koniecznych wcześniej odpoczynków w ciągu dnia lub wcześniejszego udania się na spoczynek nocny.

W drugim etapie pacjent nadal nabiera sił. Zaczyna funkcjonować samodzielnie. Po zakończeniu trzeciego miesiąca pacjent jest z reguły w stanie wrócić do wcześniejszych obowiązków przez cały dzień.

W trzecim etapie, który trwa do 6 miesięcy po zabiegu (czasem nawet do 1 roku) pacjent nadal odczuwa poprawę siły i pewności operowanej kończyny. Przez cały okres rehabilitacji pooperacyjnej ważne jest wzmacnianie mięśni obręczy biodrowej, a szczególnie mięśni odwodzących biodro (patrz rycina 3). Główną przyczyną przetrwałych dolegliwości bólowych po operacji wymiany stawu biodrowego jest słabość tych mięśni.

Zalecenia dla pacjenta z endoprotezą

Pacjent powinien raz na 1 – 2 lata poddać się kontroli i wykonać zdjęcie rentgenowskie operowanego stawu, aby w odpowiednim czasie wykryć wszystkie nieprawidłowości związane z endoprotezą, a szczególnie objawy jej obluzowania.

Przez przynajmniej 2 lata, przy każdym zabiegu stomatologicznym, urologicznym czy kolonoskopii i przy każdej infekcji skóry, ucha, gardła, zatok itp. należy przyjmować antybiotyk i należy to zgłaszać lekarzowi.

Pacjent może wrócić do swojej aktywności z przed choroby, ale należy unikać uprawiania sportów znacznie obciążających stawy biodrowe i kolanowe takich jak: biegi długodystansowe, koszykówka, siatkówka, piłka nożna, ostre zjeżdżanie na nartach, tenis, sporty walki. W przypadku wątpliwości należy zawsze skontaktować się z chirurgiem operującym.

Jako, że aktywność fizyczna jest potrzebna dla zachowania stanu zdrowia, zalecana jest aktywność i sporty nieobciążające nadmiernie stawów biodrowych takie jak: taniec towarzyski, uprawianie ogrodu, pływanie, jazda rowerem, żeglarstwo, kręgle.

W związku z coraz większym rozpowszechnieniem badania rezonansem magnetycznym pacjenci z endoprotezą stawu są poddani szczególnym środkom ostrożności. Większość endoprotez wykonana jest z materiałów nieferromagnetycznych, które nie są przeciwwskazane przy wykonaniu badania w standardowych warunkach pola elektromagnetycznego. W razie wątpliwości można się zwrócić po szczegółowe informacje do Oddziału wykonującego zabieg.

Obecnie zakładane implanty są zbudowane z materiałów umożliwiających wydłużenie czasu przeżywalności endoprotezy w organizmie pacjenta. Oczekujemy wydłużenia średniego czasu przeżywalności endoprotezy do 20 lat, a nawet dłużej. Wymaga to jednak współpracy pacjenta. Dzięki temu znaczna większość pacjentów może cieszyć się wydolnym chodem bez bólu przez wiele lat.